1. Ahmed Kardeş Katli Yasasını Kaldırmıştır Osmanlıda Kardeş Katli Yasasını Kim Kaldırmıştır

1. Ahmed Kardeş Katli Yasasını Kaldırmıştır, Osmanlıda Kardeş Katli Yasasını Kim Kaldırmıştır, Osmanlı İmparatorluğunda Kardeş Katlini Kaldıran Padişah Kimdir.
1. Ahmed Kardeş Katli Yasasını Kaldırmıştır
Osmanlıda kardeş katli yasasını kaldıran padişah 1.Ahmed'dir I. Ahmed- 14. Osmanlı padişahı ve 93. İslam halifesidir. Babası Sultan III. Mehmed, annesi Handan Sultan'dır. 
1.Ahmed babası  III. Mehmed'in ölümünden sonra 21 Aralık 1603'te tahta çıkmıştır.  1.Ahmed, Kanuni'den sonra devlet işleriyle en fazla uğraşan padişah olarak bilinir. 
Ailenin aklı başında en büyük üyesi padişah olsun
I.Ahmed, hanedan veraset sistemini değiştirip kardeş katli yasasını kaldırmıştır. Bu yasanın yerine ailenin aklı başındaki en büyük üyesi padişah olur sistemini getirmiştir. Bu yeni yasanın, şehzadeler arasındaki rekabetin ve taht kavgalarının, taht için gerçekleştirilen kardeş katlinin önlenmesi açısından Osmanlı tarihinde çok büyük önemi vardır.
Sultan I.Ahmet çok genç yaşta yakalandığı tifüs hastalığından 21 Kasım'ı 22 Kasım gecesi 1617 yılında 27 yaşında ölmüştür. Mezarı Sultan Ahmet Camii yanındaki türbedir.
1. Ahmed Kardeş Katli Yasasını Kaldırmıştır Osmanlıda Kardeş Katli Yasasını Kim Kaldırmıştır 1. Ahmed Kardeş Katli Yasasını Kaldırmıştır Osmanlıda Kardeş Katli Yasasını Kim Kaldırmıştır Reviewed by Metin Bedir on 01:39:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.