İskambil destesinde genç şövalye resminin bulunduğu, vale diye bilinen kartların üzerindeki "J" harfi, neyin kısaltmasıdır?

İskambil destesinde genç şövalye resminin bulunduğu, vale diye bilinen kartların üzerindeki "J" harfi, neyin kısaltmasıdır?

a) June
b) Julius
c) Jesus
d) Jack 

İskambilde Vale
İskambilde Vale
Oyun kâğıdıiskambil kâğıdı ya da sadece iskambil, 52 kartlık bir desteden oluşur. Bu elli iki kâğıtta 4 tane temel simge vardır. Bu simgeler kupa, maça, karo ve sinektir.
4 simgeden her bir simgeye ait 13 kart bulunur. Bunlar 1′den 10′a kadar sayılar ve ardından bacak (vale), kız (dam) ve papaz (rua) olarak sıralanır.
Simgeler Tarot kartlarından türemiştir. Kupalar tarottaki kupalardan, maçalar tarottaki asalardan, karolar tarottaki tılsımlardan, sinekler ise tarottaki kılıçlardan gelmektedir. Başka bir söylenti de papazlar üzerindedir. Söylentiye göre papazlar tarihî kişileri simgeler.

Cevap: D) Jack
İskambil destesinde genç şövalye resminin bulunduğu, vale diye bilinen kartların üzerindeki "J" harfi, neyin kısaltmasıdır? İskambil destesinde genç şövalye resminin bulunduğu, vale diye bilinen kartların üzerindeki "J" harfi, neyin kısaltmasıdır? Reviewed by Metin Bedir on 00:05:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.