Kökeni Farsça olan ve Türkçe dahil birçok dile olduğu gibi geçen gerçek ve mecaz anlamı aynı şekilde kullanılan hayvan hangisidir?

Kökeni Farsça olan ve Türkçe dahil birçok dile olduğu gibi geçen gerçek ve mecaz anlamı aynı şekilde kullanılan hayvan hangisidir?

A) Çakal

B) Kurt
C) Sazan
D) Keçi

Çakal

Cevap: A) Çakal

Çakal, köpekgiller (Canidae) familyasına dahil olan Canis cinsi içindeki türlerden dört tanesine, Afrika ve Asya’da bulunan ve küçük-orta boyutlu olan Canis adustus, Canis aureus, Canis mesomelas ve Canis simensis türlerine verilen ortak addır.

Küçük avcı ve leşçil canlılar olan çakalların Kuzey Amerika’daki karşılığı, Türkçede “kır kurdu” ya da yine “çakal” olarak adlandırılan Canis latrans (İng., coyote ya da prairie wolf) türü canlıdır.

Sorunun cevabı Hakkında YORUM bölümünden tahminlerinizi paylaşabilirsiniz.
Kökeni Farsça olan ve Türkçe dahil birçok dile olduğu gibi geçen gerçek ve mecaz anlamı aynı şekilde kullanılan hayvan hangisidir? Kökeni Farsça olan ve Türkçe dahil birçok dile olduğu gibi geçen gerçek ve mecaz anlamı aynı şekilde kullanılan hayvan hangisidir? Reviewed by Metin Bedir on 00:40:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.