2014 Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak?

Ülkemizde 3 aylar olarak bilinen Recep, Şaban, Ramazan ayları 2014 tarihinde ne zaman başlayacak? Maneviyatımızın artığı bu aylarda Allah’a olan bağlılımızı sunmak için daha çok ibadet eder ve ona yakınlaşırız. Özellikle Ramazan Ayının tadı her zaman bir başka oluyor. 3 gün boyunca tuttuğumuz oruç, aç kalmamız, kurulan muhteşem sofralarda tüm aile bireyleriyle birlikte toplu halde yapılan iftarlar, yemekten sonra kılınan teravi namazları inanılmaz de...

Ülkemizde 3 aylar olarak bilinen Recep, Şaban, Ramazan ayları 2014 tarihinde ne zaman başlayacak? Maneviyatımızın artığı bu aylarda Allah’a olan bağlılımızı sunmak için daha çok ibadet eder ve ona yakınlaşırız. Özellikle Ramazan Ayının tadı her zaman bir başka oluyor. 3 gün boyunca tuttuğumuz oruç, aç kalmamız, kurulan muhteşem sofralarda tüm aile bireyleriyle birlikte toplu halde yapılan iftarlar, yemekten sonra kılınan teravi namazları inanılmaz derecede haz duyduğumuz ve gelmesini dört gözle beklediğimiz üç aylardan Ramazan 2014 yılında Ne Zaman Başlayacak?, 2014 3 Aylar Başlangıç Tarihi, 2014 Recep ayı Ne zaman?, 2014 Şaban Ayı Ne Zaman?, 2014 Ramazan Hangi gün Başlayacak?, 2014 Ramazan Bayramı Tarihi, 2014 Üç Ayların Başlangıç Tarihini yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Recep, Şaban ve Ramazan Üç Ayların başlangıç tarihi; 30 Nisan 2014 Çarşamba Günü Başlayacak. Mübarek Ramazan Ayının Başlangıcı ise; 28 Haziran 2014 Cumartesi Günü Başlıyor.
Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- “Receb Allah Teâlâ’nın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.” “Receb ayının, diğer aylar üzerine fazileti, Kur’ân-ı Kerîm’in diğer sözlere olan üstünlüğü gibidir. Şaban ayının diğer aylara nispetle fazileti, benim, diğer peygamberlere olan üstünlüğüm gibidir, Ramazan’ın diğer aylara göre fazileti ise, Allâh Teâlâ’nın, mahlûkâtı üzerine yüceliği gibidir.” buyurmuştur. Oruç, Recep ve Şaban’da nafile, Ramazan’da farz olarak bu aylarda yapılacak ibadetlerin ağırlık merkezini teşkil etmektedir.
Receb Ayı: Rasûlüllâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Receb ayına kavuşunca şöyle duâda bulunurdu: “Allâhümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa’bân ve belliğnâ Ramazân: Yâ Rabbi! Receb ve Şabanı bize mübarek eyle, bizi Ramazan’a kavuştur.”
Regaib Gecesi: Bu ayın ilk Cuma gecesi, mübarek Regâib gecesidir(25/06/09). Bazı âlimlerin açıklamalarına göre, Peygamber Efendimiz bu gece pek çok rûhânî ahvâl ve ikrâma kavuşmuş olmakla, yüce Allâh’a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır. Bu gece, duâların kabul edildiği müjdelenen sayılı gecelerdendir.
Miraç Gecesi: Receb ayının 27. gecesi de mübarek Mirac gecesidir. İsrâ ve Mirac hâdisesinin vukû bulduğu bu gecede 12 rekat nafile namaz kılınması müstahsen (güzel, iyi, hayırlı) kabul edilmiştir. Her rekatında, Fatiha ile bir sûre okuyarak, 2 rekatta bir selam vermeli, namaz tamamlandıktan sonra, 100 defa “Subhânallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illâllâhu vallâhu ekber” demeli, sonra 100 defa “Estağfirullâh, el-Azîm”, sonra yine 100 defa “Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed” diyerek, Peygamber Efendimiz’e salât ü selâm okumalıdır. Gündüzünde de oruçlu bulunmaya gayret etmeli.
2014 Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak? 2014 Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak? Reviewed by Metin Bedir on 22:59:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.