Altan Günbay Vefat Etti-Usta Oyuncu Altan Günbay kimdir? 03.03.2014

Bugüne kadar 100'ü aşkın filmde rol alan Yeşilçam'ın usta ismi, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.   Yeşilçam'ın usta oyuncusu Altan Günbay vefat etti. Bugüne kadar 100'ü aşkın filmde oynayan ve yapımcılık da yapan Günbay, bir süreden beri sağlık sorunları yaşıyordu. AÇIKLAMA YAPILDI   82 yaşındaki Altan Günbay, Sinema Oyuncuları Derneği üyesi ve Devlet Opera ve Bale sanatçısıydı. Sinema Oyuncuları Derneği Yönetim kurulu taraf.

http://www.notr.net/wp-content/uploads/2014/03/51051-280x140.jpg

Bugüne kadar 100′ü aşkın filmde rol alan Yeşilçam’ın usta ismi, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.


Yeşilçam’ın usta oyuncusu Altan Günbay vefat etti. Bugüne kadar 100′ü aşkın filmde oynayan ve yapımcılık da yapan Günbay, bir süreden beri sağlık sorunları yaşıyordu.
AÇIKLAMA YAPILDI

82 yaşındaki Altan Günbay, Sinema Oyuncuları Derneği üyesi ve Devlet Opera ve Bale sanatçısıydı. Sinema Oyuncuları Derneği Yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Üyemiz sanatçı Altan Günbay’ın ölümü hepimizi derinden sarsmıştır. Ailesine ve yakınlarına, tüm sinema ve sanat dünyasına baş sağlığı diliyoruz” denildi.

ALTAN GÜNBAY KİMDİR?

Altan Günbay, 19 Ocak 1932 tarihinde Konya’da doğdu. Gazi Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Almanya’da eğitim gördü.

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalıştı. Sahneye ilk defa 1954 yılında “Cavalleria Rusticana” operasıyla çıktı. Othello, lucia , Carmen, Salome gibi 20 operada başrol oynadı. 1969 yılında istanbul devlet operası’nın kurulmasıyla birlikte istanbul’a nakil oldu. istanbul’da 30 yıl boyunca sürdürdüğü solist sanatçılığının yanısıra rejisörlük ve müdür yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

1964 yılında “Şehrazat” filmiyle sinemaya başladı. 250 den fazla filmde oynadı. Bir zamanlar Türkiye’nin Yull Bryner’i olarak tanınmış , aslında kel olmadığı halde özellikle saçlarını kazıtmıştır. 1966 yapımı “Altın Çocuk” filminde yönetmen Memduh Ün saçlarını kazıtmasını isyeyince filmden sonraki 18 yıl boyunca saçlıyken saçsız gezmiştir.

Usturaya vurulmuş başı, ince bıyıkları ve karakteristik ifadeleri ile sinemamızın en önemli karakter oyuncularından biridir Altan Günbay. Üstlendiği kötü adam rollerini başarıyla canlandırmış, ona ün getirmiş fiziğini uzun yıllar korumuştur.

Altan Günbay, halen sinema ve dizi çalışmalarına devam etmektedir. Son olarak Çocuklar Duymasın adlı televizyon dizisinde Haluk karakterinin babasını canlandırmıştır.

“Uykusuz geceler” filminin fon müziği yapan Günbay , “Buğulu gözler”,”Bekliyorum” gibi bir çok şarkı da besteledi.

1982 yılında “Beni Unutma”, ve “Seni Kalbime Gömdüm” filmlerinin yapımcılığını yaptı.

Etiketler : Altan Günbay biyografi, Altan Günbay hakkında, Altan Günbay hangi dizilerde oynadı, Altan Günbay hayatı, Altan Günbay kaç yaşındadır, Altan Günbay kimdir, Altan Günbay resimleri, neden öldü Altan Günbay, neden öldü Altan Günbay kimdir, neden öldü Altan Günbay resimleri
Altan Günbay Vefat Etti-Usta Oyuncu Altan Günbay kimdir? 03.03.2014 Altan Günbay Vefat Etti-Usta Oyuncu Altan Günbay kimdir? 03.03.2014 Reviewed by Metin Bedir on 23:17:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.