Dns Leak ve Kullandığımız VPN Servisleri

Bazı vpn programları sandığınız kadar güvenli olamayabiliyor.Kullandığımız anonim ağlara ya da VPN tünellerine aldanıp anonim olduğumuzu zannederken, aslında tüm Internet aktivitelerimizin İSS tarafından rahatça izlenip kaydedilebilmesi, bir DNS sızıntısı ile o kadar kolay ki.peki bu konuda ne yapmamız gerekiyor konumun devamında..Tavsiye VPN Önerim : Psiphon Vpn kullanmanız çünkü güvenli ve gizli bir şekilde korkmadan bağlanabilirsiniz.psiphonun sizin verilerinizle işi yoktur.

Anonim bir ağ ya da VPN servisi kullandığınız zaman, bilgisayarınızdan geçen tüm trafiğin bu anonim ağ ya da servis üzerinden güvenli bir şekilde gönderildiği varsayılır. 

Tor veya VPN kullanmanızdaki temel neden, trafiğinizi İSS’nizden ve diğer üçüncü kişilerden gizlemek, anonimliğinizi arttırmaktır. Fakat bazı durumlar vardır ki, siz güvenli bir VPN bağlantısı kurduğunuzu düşünseniz bile, İSS’niz Internet trafiğinizi izleyebilir ve çevrimiçi aktivitelerinizi monitörleyebilir. Yani, bir nedenle sorgularınız VPN bağlantınız ya da anonim ağ yerine İSS’nizin DNS sunucularına da yönleniyorsa, burada bir DNS sızıntısı (leak) var demektir. 

Anonimliği tehdit eden en büyük tehlikelerden biri DNS sızıntısıdır. Çünkü, anonim bir ağa bağlı olsanız bile (mesela Tor), işletim sisteminiz anonim servis tarafından atanan anonim DNS sunucuları yerine kendi varsayılan sunucularını kullanmaya devam etmektedir. Bu da kullanıcılara sahte gizlilik hissi vermekte ve sonuçları üzücü olmaktadır.

Test yaptırabileceğiniz siteler ; https://www.dnsleaktest.com örnek bu siteden test yaptırın hangi ülke çıkıyor sonuçlara iyi bakın 

http://ipleak.net bu siteyi tavsiye ederim, misal ben bu siteden test yaptırdığımda SaferVPN ile bağlanim dedim ve ingiltereden bağlandım fakat test'de durum şöyle çıktı;

Leak testimizi vpn'miz açıkken yapalım ve sonuçlara bakalım. Sizin gerçek ip adresinizi buluyorsa vpn'yi kaldırıp çöpe atmak lazım :)

Göründüğü üzere gerçek ip adresim şehrim apaçık ortada herkes dikkatli olsun.

dns leak sızıntısı hakkında bilgi,dns leak nedir.
Dns Leak ve Kullandığımız VPN Servisleri Dns Leak ve Kullandığımız VPN Servisleri Reviewed by Metin Bedir on 00:51:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.