Deepweb Nedir ? Kim Tarafından Kuruldu ?

Deep Web; ABD ordusu tarafından istihbaratçılar, güvenlik güçleri, politik muhalifler ile çevrimiçi işlerini gözlerden uzak yapmak isteyenler için internet içinde gizli kalacak, özel bir alan olarak kuruldu peki gelelim buralarda neler dönüyor ve neler içeriyor yazımızın devamında..Bu bloga giren ziyaretçinin biri bize mesaj gönderdi aldık mesajını şöyle demiş;

''Yanlış bilgi,deep web kurulmadı,kendisi oluştu'' demiş saygı duyuyorum sizde bu konu hakkında ne düşündüğünüzü alttaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

DEEP WEB'İ KİMLER KURDU , VE NEDEN KURULDU !
Ancak aradan geçen süreç içerisinde Derin Web'in istihbaratçılar, güvenlik kurumları, resmi kurumlar için olduğu kadar hırsızlar, dolandırıcılar, uyuşturucu ve uygunsuz görüntüler arşiv insan kaçakçıları ve sahtekarlar için tam bir elektronik cennet potansiyeli oluşturduğu görüldü Derin internetin hikayesi aslında bir teknoloji ama onun yanında teknolojinin beklenmedik sonuçlarının da hikayesi. 1996 yılında ABD Deniz Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ile beraber çalışan üç bilim adamı Cambridge'de "Hiding Routing Information" başlıklı bir proje sunumu yaptılar. Bu çalışma, kullanıcıların hiçbir sunucuya ya da yönlendiriciye kimliklerini belli etmeden internete girebilmelerini ve faaliyette bulunabilmelerini sağlayacak bir sistemin teknik özelliklerini hazırlıyordu 2003 yilinda kullanıma hazır hale gelen ve ismi "The Onion Router" olan bu fikre kısaca Tor denildi. Bir benzetmeyle açıklamak gerekirse Derin Web eğer bir maskeli baloysa Tor onun kıyafetlerini sağlıyordu. Ancak bu sistem sanal ağ içinde öyle bir anonimlik sağlıyordu ki, sistemin kurucuları bile onu kıramıyorlardı.

"ABD Neden kurdu?" sorusuna karşılık olarak da şu cevabı verebilirim; Tüm dünya bilişim trafiğini izleyen ABD yönetiminin internetin geneli gibi kolaylıkla izlenme ve şifrelerini kırma imkan vermeyen böyle bir alanın kurulmasını istemesi şüphesiz boşuna değildi. Böyle gizli bir ağın pek çok amacı vardı. Böyle bir alan polisin birtakım faaliyetlerini ve operasyonlarını gizlilik içinde yürütmesi için oldukça elverişliydi. Ordu ve istihbarat kurumlarının iletişimlerini gizlice ve güvenle yapabilmeleri için biçilmiş kaftandi. ABD yönetiminin yabancı muhalif güçlerle irtibatı ve onlarin faaliyetlerini kolaylaştirması açısından işe yarıyordu. Başlarda adı TOR olan bu sistem, Google'ın da sponsorluklarıyla Cambridge'de yerleşik, kâr amacl gütmeyen bir kurum tarafindan idare ediliyordu. Yine de yakin zamana kadar masraflarının yüzde 60'ı ABD yönetimi tarafından karşılanıyordu. Fakat yönetimde yapılan yolsuzluklar sonucu plan, amacından saptı. Kurulma amaçlarının dışında daha bir sürü sebebe kaynaklık eden Deep Web artık bir yeraltı karanlık pazarı... Ancak hala daha ABD gibi gelişmiş devletler, işlerini bu sistem üzerinden yürütüyorlar.
Deepweb Nedir ? Kim Tarafından Kuruldu ? Deepweb Nedir ? Kim Tarafından Kuruldu ? Reviewed by Metin Bedir on 22:12:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.