Blog için hosting ve domain neden önemlidir?

İnternetle fazla haşir neşir olmayan biri olarak blog açmayı düşünüyorsanız host ve domain kelimeleri sizin için bir anlam ifade etmeyebilir.


Ancak kötü haberlerim var; ilk iş bu iki kelimenin anlamını ve ne işe yaradığını az da olsa öğrenmelisiniz. Bu kelimeleri açıklamadan önce şunu söylemeyi kendime vazife addediyorum: Eğer amacınız sadece yazı, resim, video paylaşmaksa; blogun sağını solunu kurcalayıp kendime göre düzenlemek istemiyorum diyorsanız ağrısız başınızı ağrıtmayın, gidin blogger veya wordpress uzantılı ücretsiz bir blog açın.

Blog için Hosting ve domain neden önemlidir?

Yok, ben kod öğrenip bloğumun inciğinden cinciğine her yerine hükmetmek istiyorum diyorsanız hemen kredi kartınızı masanın üstüne koyun. Çünkü host ve domaini parayla satın almanız gerekiyor.

Host; sitenizin içinde barındığı sunuculara deniyor. Site dosyalarınızı bu sunuculara FTP programı yardımıyla ya da hosting panelindeki dosya yöneticisi ile yükleyeceksiniz.

Domain ise sitenizin ismidir. Seçtiğiniz ismi seçtiğiniz uzantısıyla bu işi yapan firmalardan satın alarak belli bir süre tescillemiş olursunuz. Sonra aldığınız ismi hosta yönlendirmek için DNS (nameserver)’ları hosting panelindeki uygun yere yazarsınız.

Açacağınız sitenizin sorunsuz bir şekilde yıllarca açık kalması için host ve domaini aldığınız firma çok önemlidir. Dosyaları yükleyeceğiniz sunucular insan yapısı olduğu için zaman zaman çökebilir, zaman zaman hata verebilir, zaman zaman çalıştığınız firma bile iflas edebilir. Böyle durumlar benim başıma gelmez demeyin. Bu konuda en büyük firmalardan olan GoDaddy ile çalıştığım halde geçmişte blogum epey yavaşlamış ve aylarca bu şekilde kalmıştı. Yoğun bir mail ve twitter yazışmalarından sonra hatanın kendilerinde olduğunu kabul ettirip düzelttirmeyi başarmıştım.

Bu tarz durumlarda mağdur olmamak ve geri dönüşü olmayan zararlara uğramamak için ilk yapacağınız şey kişisel hostinglerden uzak durmak olmalıdır. Bazı gençler sunucu kiralayıp uygun fiyatlarla hosting satmakta, sonra heveslerini alınca (ya da yeterli kazanca ulaşınca) birden ortadan yok olmaktadırlar. Aman ha!

İkinci olarak da, firmalar hakkında yorumlara ve kaç yıldır faaliyette olduklarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü müşterisini mağdur eden firma yok olmaya mahkûmdur. Yıllarca ayakta kalanlar işini iyi yapan firmalardır.

Üçüncü yapacağınız şey ise firmanın yerel bir firma olup olmadığına bakmak. Aslında yurt dışındaki firmalar daha iyi hizmet verse de dilini bilen insana derdini anlatmak daha kolaydır. Ayrıca sunucunun ülkemizde olması site hızına da etki yapar. Aynı parayı verecek olduktan sonra ülkemizdeki firmayla çalışmak bence daha mantıklı. Firmanın sunucuları saldırılara karşı nasıl koruduğunu ve kaç günde bir yedek aldığını öğrenmek ise dördüncü yapacağınız şey olmalı.

Bence fiyatlara bakmak en son yapacağınız şey olmalıdır. Ucuza kaçayım derken başınız ağrıyacağına verin parasını, adam gibi hizmet alın.

Domain seçimini kafanıza göre ve boşta olan isimlere göre, yeni çıkan uzantılara göre tercih yapabilirsiniz. Lakin yukarıda saydığım tüm maddeler burada da geçerli. Dip not olarak yeni çıkan site uzantılarından uzak durmanızı öneririm. İlk sene ayağınız alışsın diye üç kuruşa veriyorlar ama yenilemek istediğinizde gözlerinizi yuvasından fırlatacak rakamlar istiyorlar.

Sürekli domain değiştirmekten de uzak durun. Blogunuzun imajı için hiç hoş olmuyor. Peki, şimdi tüm bu bilgiler ışığında blog için hosting ve domain neden önemlidir sorusunun cevabını verelim:

Bir blog yazmak kişisel tatmin dışında okuyucularınıza karşı da bir takım sorumluluklar yükler. Bu sorumlulukların en başında ise “devamlılık” yer alır. Okuyucunun sadık olması için blogun sabit olması gerekir. Yıllarca emek verdiniz blogunuzun sorunsuz bir şekilde hayatına devam edebilmesi için kaliteli hosting ve domain firması seçmelisiniz.

Bu açıklamalar doğrultusunda araştırmanızı yapıp size uygun bir firmayla çalışmaya başlayın. Yeni blogunuz hayırlı olsun.

blog için hosting domain, hosting firması, kaliteli hosting seçmek, neden önemlidir
Blog için hosting ve domain neden önemlidir? Blog için hosting ve domain neden önemlidir? Reviewed by Metin Bedir on 00:50:00 Rating: 5

8 yorum:

 1. Açıklayıcı ve öğretici bir konu olmuş tebrikler anlatımda iyi

  YanıtlaSil
 2. çok iyi açıklanmış.. emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
 3. Açıklayıcı olmuş, eline emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 4. çok başarılı anlatım olmuş baştan sona kadar okudum yeniler için süper konu diyebiliriz.

  YanıtlaSil
 5. Acaba bu hosting seçerken TR içerikli site için yabancı hosting olmasının dezavantajı varmı?

  YanıtlaSil
 6. Aklima takilan bircok konuya aciklik getirdi,cok yalin ve cok yararli bir yazi olmus tesekkur ederim admin...

  YanıtlaSil
 7. Açıklayıcı ve güzel bir makale olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. çok başarılı anlatım olmuş baştan sona kadar okudum yeniler için süper konu diyebiliriz.

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları

1. Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.

2. Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.